CGS-04 - Clevis Shackle
Product number:
900303
Product information "CGS-04 - Clevis Shackle"
cromox® Clevis Shackle, CGS-04, Grade 60, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, for chain 4mm, W.L.L. = 0,40 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 4 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN EN 1677-1 |
| Working Load Limit: | 0,40 t |
| Weight: | 0,06 kg |
Technical dimensions
| t (pitch) | 19 mm |
|---|---|
| a | 6,5 mm |
| b | 15 mm |