CGS-07 - Clevis Shackle
Product number:
900309
Product information "CGS-07 - Clevis Shackle"
cromox® Clevis Shackle, CGS-07, Grade 60, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, for chain 7mm, W.L.L. = 1,25 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 7 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN EN 1677-1 |
| Working Load Limit: | 1,25 t |
| Weight: | 0,23 kg |
Technical dimensions
| t (pitch) | 30 mm |
|---|---|
| a | 9 mm |
| b | 23 mm |