CGS-10 - Clevis Shackle
Product number:
900313
Product information "CGS-10 - Clevis Shackle"
cromox® Clevis Shackle, CGS-10, Grade 60, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, for chain 10mm, W.L.L. = 2,45 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 10 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN EN 1677-1 |
| Working Load Limit: | 2,45 t |
| Weight: | 0,46 kg |
Technical dimensions
| t (pitch) | 40 mm |
|---|---|
| a | 11 mm |
| b | 28 mm |