CGS-16 - Clevis Shackle
Product number:
900320
Product information "CGS-16 - Clevis Shackle"
cromox® Clevis Shackle, CGS-16, Grade 60, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, for chain 16mm, W.L.L. = 6,00 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 16 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN EN 1677-1 |
| Working Load Limit: | 6,00 t |
| Weight: | 1,2 kg |
Technical dimensions
| t (pitch) | 53 mm |
|---|---|
| a | 17 mm |
| b | 42 mm |