CHK-10.0x30.0 - Hoist Chain
€90.32*
Price per m: €90.32
*
Available, delivery time: approx. 2 weeks
Product number:
900929
Product information "CHK-10.0x30.0 - Hoist Chain"
cromox® Lifting Chain, CHK-10.0x30.0, Grade 60, bright polished, corrosion resistant, similar DIN 5684, calibrated, 10,0x30,0mm, - Made in Germany -
Customs Tariff Number
73158200
| Chain size: | 10 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4404 - AISI 316L |
| Standard: | DIN 5684 |
| Working Load Limit: | 2,50 t |
| Weight: | 2,2 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 10 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 30 mm |
| b1 (min. inner width) | 12,5 mm |
| b2 (max. outer width) | 34 mm |
| a | 2,5 mm |
| b | 2 mm |