CHK-11.3x31.0 - Hoist Chain
€119.24*
Price per m: €119.24
*
new production, delivery time on request
Product number:
902326
Product information "CHK-11.3x31.0 - Hoist Chain"
cromox® Lifting Chain, CHK-11.3x31.0, Grade 60, bright polished, corrosion resistant, similar DIN 5684, calibrated, 11,3x31,0mm, - Made in Germany -
Customs Tariff Number
73158200
| Chain size: | 11,3 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4404 - AISI 316L |
| Standard: | DIN 5684 |
| Working Load Limit: | 3,15 t |
| Weight: | 2,84 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 11,3 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 31 mm |
| b1 (min. inner width) | 12,6 mm |
| b2 (max. outer width) | 36,6 mm |
| a | 3,15 mm |
| b | 2,57 mm |