CHK-8.0x24.2 - Hoist Chain
€59.38*
Price per m: €59.38
*
Available, delivery time: approx. 2 weeks
Product number:
900925
Product information "CHK-8.0x24.2 - Hoist Chain"
cromox® Lifting Chain, CHK-8.0x24.2, Grade 60, bright polished, corrosion resistant, similar DIN 5684, calibrated, 8,0x24,2mm, - Made in Germany -
Customs Tariff Number
73158200
| Chain size: | 8 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4404 - AISI 316L |
| Standard: | DIN 5684 |
| Working Load Limit: | 1,60 t |
| Weight: | 1,4 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 8 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 24,2 mm |
| b1 (min. inner width) | 9,6 mm |
| b2 (max. outer width) | 27 mm |
| a | 1,6 mm |
| b | 1,25 mm |