CHK-9.0x27.0 - Hoist Chain
€74.61*
Price per m: €74.61
*
Available, delivery time: approx. 2 weeks
Product number:
900926
Product information "CHK-9.0x27.0 - Hoist Chain"
cromox® Lifting Chain, CHK-9.0x27.0, Grade 60, bright polished, corrosion resistant, similar DIN 5684, calibrated, 9,0x27,0mm, - Made in Germany -
Customs Tariff Number
73158200
| Chain size: | 9 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4404 - AISI 316L |
| Standard: | DIN 5684 |
| Working Load Limit: | 2,00 t |
| Weight: | 1,8 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 9 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 27 mm |
| b1 (min. inner width) | 10,8 mm |
| b2 (max. outer width) | 30,4 mm |
| a | 2 mm |
| b | 1,6 mm |