CHK-9.5x28.5 - Hoist Chain
€81.63*
Price per m: €81.63
*
new production, delivery time approx. 6 weeks
Product number:
900927
Product information "CHK-9.5x28.5 - Hoist Chain"
cromox® Lifting Chain, CHK-9.5x28.5, Grade 60, bright polished, corrosion resistant, similar DIN 5684, calibrated, 9,5x28,5mm, - Made in Germany -
Customs Tariff Number
73158200
| Chain size: | 9,5 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4404 - AISI 316L |
| Standard: | DIN 5684 |
| Working Load Limit: | 2,30 t |
| Weight: | 2 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 9,5 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 28,5 mm |
| b1 (min. inner width) | 11 mm |
| b2 (max. outer width) | 31,2 mm |
| a | 2,3 mm |
| b | 1,85 mm |