CSA-04 - D-Shackle
Product number:
900345
Product information "CSA-04 - D-Shackle"
cromox® D-Shackle, CSA-04, Grade 60, Material 1.4404 - AISI 316L, bright polished, corrosion resistant, W.L.L. = 0,40 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 4 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4404 - AISI 316L |
| Standard: | DIN EN 13889 |
| Working Load Limit: | 0,40 t |
| Weight: | 0,04 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 6,5 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 22,5 mm |
| a | 8 mm |
| b | 12 mm |