CSA-18 - D-Shackle
Product number:
901573
Product information "CSA-18 - D-Shackle"
cromox® D-Shackle, CSA-18, Grade 60, Material 1.4404 - AISI 316L, bright polished, corrosion resistant, W.L.L. = 8,00 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 18 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4404 - AISI 316L |
| Standard: | DIN EN 13889 |
| Working Load Limit: | 8,00 t |
| Weight: | 3,9 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 32 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 100 mm |
| a | 35 mm |
| b | 51,5 mm |