CSA-26 - D-Shackle
Product number:
902345
Product information "CSA-26 - D-Shackle"
cromox® D-Shackle, CSA-26, Grade 60, Material 1.4404 - AISI 316L, bright polished, corrosion resistant, W.L.L. = 16,00 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 26 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4404 - AISI 316L |
| Standard: | DIN EN 13889 |
| Working Load Limit: | 16,00 t |
| Weight: | 9,1 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 44,5 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 146 mm |
| a | 51 mm |
| b | 73 mm |