CSAG-05 - Weld-on Lifting Point
Product number:
900446
Product information "CSAG-05 - Weld-on Lifting Point"
cromox® Weld-on Lifting Point, CSAG-05, Grade 60, Material AISI 316L/AISI 318LN, corrosion resistant, W.L.L. = 0,5 t
Customs Tariff Number
73159000
| Material: | 1.4404 - AISI 316L, 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
|---|---|
| Standard: | DIN EN 1677-1 |
| Working Load Limit: | 0,50 t |
| Weight: | 0,17 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 8 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 57 mm |
| a | 35 mm |
| c | 25 mm |
| e | 28 mm |
| b | 33 mm |