CSAG-2 - Weld-on Lifting Point
Product number:
900452
Product information "CSAG-2 - Weld-on Lifting Point"
cromox® Weld-on Lifting Point, CSAG-2, Grade 60, Material AISI 316L/ AISI 318LN, corrosion resistant, W.L.L. = 2,0 t
Customs Tariff Number
73159000
| Material: | 1.4404 - AISI 316L, 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
|---|---|
| Standard: | DIN EN 1677-1 |
| Working Load Limit: | 2,00 t |
| Weight: | 0,98 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 16 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 99 mm |
| a | 61 mm |
| c | 50 mm |
| e | 50 mm |
| b | 60 mm |