CSB-05 - Bow-Shackle
Product number:
901671
Product information "CSB-05 - Bow-Shackle"
cromox® Bow-Shackle, CSB-05, Grade 60, Material 1.4404 - AISI 316L, bright polished, corrosion resistant, W.L.L. = 0,63 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 5 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4404 - AISI 316L |
| Standard: | DIN EN 13889 |
| Working Load Limit: | 0,63 t |
| Weight: | 0,08 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 8 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 31 mm |
| a | 10 mm |
| b | 13,5 mm |
| f | 21,5 mm |