CSB-08 - Bow-Shackle
Product number:
901673
Product information "CSB-08 - Bow-Shackle"
cromox® Bow-Shackle, CSB-08, Grade 60, Material 1.4404 - AISI 316L, bright polished, corrosion resistant, W.L.L. = 1,55 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 8 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4404 - AISI 316L |
| Standard: | DIN EN 13889 |
| Working Load Limit: | 1,55 t |
| Weight: | 0,18 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 11 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 43 mm |
| a | 13 mm |
| b | 19 mm |
| f | 29,5 mm |