CSB-13 - Bow-Shackle
Product number:
901675
Product information "CSB-13 - Bow-Shackle"
cromox® Bow-Shackle, CSB-13, Grade 60, Material 1.4404 - AISI 316L, bright polished, corrosion resistant, W.L.L. = 3,85 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 13 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4404 - AISI 316L |
| Standard: | DIN EN 13889 |
| Working Load Limit: | 3,85 t |
| Weight: | 1,02 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 19 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 71 mm |
| a | 22,5 mm |
| b | 32 mm |
| f | 50,8 mm |