CSB-22 - Bow-Shackle
Product number:
901678
Product information "CSB-22 - Bow-Shackle"
cromox® Bow-Shackle, CSB-22, Grade 60, Material 1.4404 - AISI 316L, bright polished, corrosion resistant, W.L.L. = 11,00 t
Customs Tariff Number
73159000
| Material: | 1.4404 - AISI 316L |
|---|---|
| Standard: | DIN EN 13889 |
| Working Load Limit: | 11,00 t |
| Weight: | 6,42 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 35 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 133 mm |
| a | 38 mm |
| b | 57 mm |
| f | 92 mm |