CSS-13 - Safety-D-Shackle
Product number:
900364
Product information "CSS-13 - Safety-D-Shackle"
cromox® Safety-D-Shackle, CSS-13, Grade 60, Material 1.4404 - AISI 316L, bright polished, corrosion resistant, W.L.L. = 3,85 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 13 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4404 - AISI 316L |
| Standard: | DIN EN 13889 |
| Working Load Limit: | 3,85 t |
| Weight: | 0,95 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 19 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 60,5 mm |
| a | 22,5 mm |
| b | 32 mm |