CVG-07 - Connecting Link
Product number:
900330
Product information "CVG-07 - Connecting Link"
cromox® Connecting Link, CVG-07, Grade 60, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, W.L.L. = 1,25 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 7 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN EN 1677-1 |
| Working Load Limit: | 1,25 t |
| Weight: | 0,09 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 9,5 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 42 mm |
| b | 15 mm |