CVG-08 - Connecting Link
Product number:
900333
Product information "CVG-08 - Connecting Link"
cromox® Connecting Link, CVG-08, Grade 60, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, W.L.L. = 1,55 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 8 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN EN 1677-1 |
| Working Load Limit: | 1,55 t |
| Weight: | 0,15 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 11,5 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 55 mm |
| b | 18 mm |