CXK-16.0x45.0 - Hoist Chain
€285.60*
Price per m: €285.60
*
Available, delivery time: approx. 2 weeks
Product number:
900931
Product information "CXK-16.0x45.0 - Hoist Chain"
cromox® Lifting Chain, CXK-16.0x45.0, Grade 60, bright polished, corrosion resistant, similar DIN 5684, calibrated, 16,0x45,0mm, - Made in Germany -
Customs Tariff Number
73158200
| Chain size: | 16 mm |
|---|---|
| Standard: | DIN 5684 |
| Working Load Limit: | 6,00 t |
| Weight: | 5,8 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 16 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 45 mm |
| b1 (min. inner width) | 19,2 mm |
| b2 (max. outer width) | 54,4 mm |
| a | 6 mm |
| b | 4,8 mm |