CXK-18.0x50.0 - Hoist Chain
€354.62*
Price per m: €354.62
*
new production, delivery time approx. 10-12 weeks
Product number:
900932
Product information "CXK-18.0x50.0 - Hoist Chain"
cromox® Lifting Chain, CXK-18.0x50.0, Grade 60, bright polished, corrosion resistant, similar DIN 5684, calibrated, 18,0x50,0mm, - Made in Germany -
Customs Tariff Number
73158200
| Chain size: | 18 mm |
|---|---|
| Standard: | DIN 5684 |
| Working Load Limit: | 8,10 t |
| Weight: | 7,3 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 18 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 50 mm |
| b1 (min. inner width) | 21,6 mm |
| b2 (max. outer width) | 61,2 mm |
| a | 8,1 mm |
| b | 6,48 mm |