CGHF-05 - Clevis Hook
Product number:
900257
Product information "CGHF-05 - Clevis Hook"
cromox® Clevis Hook, CGHF-05, Grade 60, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, with safety latch, W.L.L. = 0,63 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 5 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN EN 1677-2 |
| Working Load Limit: | 0,63 t |
| Weight: | 0,4 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 78 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 25 mm |
| a | 21 mm |