CGHF-07 - Clevis Hook
Product number:
900263
Product information "CGHF-07 - Clevis Hook"
cromox® Clevis Hook, CGHF-07, Grade 60, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, with safety latch, W.L.L. = 1,25 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 7 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN EN 1677-2 |
| Working Load Limit: | 1,25 t |
| Weight: | 0,8 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 98 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 32 mm |
| a | 27 mm |