CGSL-06 - Self Locking Clevis Hook
Product number:
900089
Product information "CGSL-06 - Self Locking Clevis Hook"
cromox® Self Locking Clevis Hook, CGSL-06, Grade 60, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, similar to DIN EN 1677-3, W.L.L. = 0,90 t
Customs Tariff Number
73159000
| Accessories: | Self Locking Clevis Hook |
|---|---|
| Chain size: | 6 mm |
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN EN 1677-3 |
| Working Load Limit: | 0,90 t |
| Weight: | 0,44 kg |
Technical dimensions
| t (pitch) | 96 mm |
|---|---|
| g (hook opening) | 33 mm |
| h | 22 mm |
| b | 31,5 mm |