CGSL-13-Self Locking Clevis Hook
Product number:
901828
Product information "CGSL-13-Self Locking Clevis Hook"
cromox® Self Locking Clevis Hook, CGSL-13, Grade 60, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, similar to DIN EN 1677-3, W.L.L. = 3,85 t
Customs Tariff Number
73159000
| Accessories: | Self Locking Clevis Hook |
|---|---|
| Chain size: | 13 mm |
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN EN 1677-3 |
| Working Load Limit: | 3,85 t |
| Weight: | 3,72 kg |
Technical dimensions
| t (pitch) | 197 mm |
|---|---|
| g (hook opening) | 68 mm |
| h | 45 mm |
| b | 64,5 mm |