CVE-07 - Shortener
Product number:
900012
Product information "CVE-07 - Shortener"
cromox® Shortener, CVE-07, Grade 60, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, W.L.L. = 1,25 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 7 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN EN 1677-1 |
| Working Load Limit: | 1,25 t |
| Weight: | 0,75 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 27 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 131 mm |
| a | 53 mm |