CVE-13 - Shortener
Product number:
900024
Product information "CVE-13 - Shortener"
cromox® Shortener, CVE-13, Grade 60, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, W.L.L. = 3,85 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 13 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN EN 1677-1 |
| Working Load Limit: | 3,85 t |
| Weight: | 4,5 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 48 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 243 mm |
| a | 91 mm |