CVK-1-18 - Sub-Assembly
Product number:
901657
Product information "CVK-1-18 - Sub-Assembly"
cromox® Sub-Assembly, CVK-1-18, G6, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, for 1-leg, chain 18mm, W.L.L. = 8,00 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 18 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN 5688-1 |
| Working Load Limit: | 8,00 t |
| Weight: | 11,92 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 26 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 516 mm |
| a | 180 mm |