CVK-1-8 - Sub-Assembly
Product number:
900239
Product information "CVK-1-8 - Sub-Assembly"
cromox® Sub-Assembly, CVK-1-8, G6, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, for 1-leg, chain 8mm, W.L.L. = 1,55 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 8 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN 5688-1 |
| Working Load Limit: | 1,55 t |
| Weight: | 1,5 kg |
Technical dimensions
| d (diameter) | 13 mm |
|---|---|
| t (pitch) | 258 mm |
| a | 110 mm |