COHF-18 - Eye Hook
Product number:
900287
Product information "COHF-18 - Eye Hook"
cromox® Eye Hook, COHF-18, Grade 50, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, with safety latch
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 18 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN EN 1677-2 |
| Working Load Limit: | 8,00 t |
| Weight: | 6,4 kg |
Technical dimensions
| t (pitch) | 255 mm |
|---|---|
| g (hook opening) | 70 mm |
| h | 56 mm |
| b | 65 mm |