COHF-07/08 - Eye Hook
Product number:
900277
Product information "COHF-07/08 - Eye Hook"
cromox® Eye Hook, COHF-07/08, Grade 60, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, with safety latch, W.L.L. = 1,55 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 7 mm, 8 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN EN 1677-2 |
| Working Load Limit: | 1,25 t, 1,55 t |
| Weight: | 0,79 kg |
Technical dimensions
| t (pitch) | 126 mm |
|---|---|
| g (hook opening) | 32 mm |
| h | 28 mm |
| b | 27 mm |