COHF-05/06 - Eye Hook
Product number:
900275
Product information "COHF-05/06 - Eye Hook"
cromox® Eye Hook, COHF-05/06, Grade 60, Material 1.4462 - AISI 318LN, blasted, corrosion resistant, with safety latch, W.L.L. = 0,90 t
Customs Tariff Number
73159000
| Chain size: | 5 mm, 6 mm |
|---|---|
| Material: | 1.4462 - AISI 318LN Duplex |
| Standard: | DIN EN 1677-2 |
| Working Load Limit: | 0,90 t |
| Weight: | 0,35 kg |
Technical dimensions
| t (pitch) | 100 mm |
|---|---|
| g (hook opening) | 25 mm |
| h | 22 mm |
| b | 25 mm |